Jeśli planujesz budowę domu, pierwsza decyzja to wybór odpowiedniego projektu. Duży czy mały? Parterowy czy z poddaszem? Sprawdź, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Spośród wszystkich niełatwych decyzji, jakie musisz podjąć podczas budowy własnego domu, ta jest zdecydowanie najbardziej brzemienna w skutki. Jakich błędów nie popełnić, wybierając projekt wymarzonego domu? Oto 4 najważniejsze wskazówki.
Sprawdź, jaki projekt domu będzie odpowiedni dla Twojej działki
Jeśli Twoja działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, projekt domu musi spełniać wytyczne, które są w nim zawarte. MPZP znajdziesz na stronie internetowej gminy oraz w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej urzędu gminy. Możesz też wystąpić o drukowaną wersję.
Co zawiera MPZP? Np. informacje, czy działka znajduje się na terenie przeznaczonym do zabudowy mieszkaniowej, czy może na niej powstać dom wolnostojący, czy szeregówka, jaki Twój przyszły dom może mieć metraż, rodzaj i nachylenie dachu oraz położenie względem ulicy. To pierwszy krok, aby sprawdzić, jakie w ogóle projekty domów możesz brać pod uwagę.
Co jednak gdy działka nie jest objęta MPZP? Wtedy musisz wystąpić do urzędu gminu o wydanie Warunków Zabudowy. To tutaj znajdziesz konkretne informacje, które określają rodzaj dopuszczalnej zabudowy, wysokość budynku, kształt dachu itd.
Zastanów się, jaki dom będzie najlepszy na Twoją działkę
Działki bywają różne – foremne lub nieforemne, szerokie lub wąskie, płaskie albo ze spadkiem. Projekt domu powinien być dostosowany dokładnie do naturalnych uwarunkowań tej przestrzeni, tak aby w 100 procentach wykorzystać jej potencjał.
Jak dopasować projekt do działki? Najlepiej oczywiście zrobi to za Ciebie architekt. Dostosuje on wielkość i kształt domu do wymogów działki – np. na długą i wąską odpowiedni będzie projekt długiego domu typu nowoczesna stodoła z piętrem, a na dużej działce dobrze wygląda parterowy dom na planie kwadratu.
Koniecznie trzeba uwzględnić też umiejscowienie działki wobec stron świata. Dzięki temu możesz wybrać taki projekt domu, w którym część dzienną będzie przez większość dnia naturalnie doświetlać słońce, co obniży rachunki za ogrzewanie.
Oprócz tego dom powinien także spełniać wymogi względem minimalnych odległości od sąsiadów, w tym:
- 4 metry odległości od granicy działki w przypadku, gdy Twoje okna i drzwi wychodzą na tę granicę;
- 3 metry odległości od działki, gdy okna i drzwi Twojego domu nie wychodzą na tę stronę;
- 1,5 metra odległości od granicy, gdy Twój dom ma w tym miejscu tzw. ślepą ścianę, a działka ma szerokość do 16 metrów.
Mały czy duży dom?
Jak obliczyć metraż domu, który odpowiada Twoim potrzebom? Częsty błąd popełniany przez inwestorów to wybór zbyt dużego projektu domu. Efekt? Puste, niezagospodarowane i nieużytkowane metry, które trzeba ogrzewać, co podnosi koszty utrzymania budynku. Z drugiej strony – zbyt mały dom będzie niefunkcjonalny.
Aby wyliczyć optymalny metraż, przypisz każdemu z domowników minimalną własną powierzchnię. Niech to będzie np. 10 czy 15 metrów kwadratowych. Dodaj je do siebie, a do tego dolicz jeszcze metraż salonu z jadalnią, kuchni, łazienki, pomieszczeń technicznych, wiatrołapu i części komunikacyjnych.
Dla przeciętnej czteroosobowej rodziny prawdopodobnie wystarczy dom nieprzekraczający 100 metrów kwadratowych powierzchni. Pamiętaj, że mniejsza powierzchnia to niższe koszty budowy i późniejszego utrzymania.
Większość budowanych obecnie domów w Polsce ma jednak większy metraż – ok. 130–150 metrów. Na takiej powierzchni zmieszczą się swobodnie cztery spore sypialnie z garderobami, duży salon, obszerna kuchnia ze spiżarnią, dwie łazienki oraz pokój dla gości czy gabinet.
Planując metraż domu, uwzględnij też potrzeby domowników. Czy rodzina może się powiększyć? Jeśli tak, warto przewidzieć na tym etapie jeszcze jeden pokój. Czy często nocują u Was goście? Przyda się wtedy pokój gościnny. Czy pracujecie w domu? Niezbędne będzie domowe biuro. Zawsze dobrym wyborem są też dodatkowa łazienka dla dzieci oraz oddzielna pralnia, aby sprzęt do prania, prasowania czy suszenia nie musiał stać w łazience.
Dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem?
Najpopularniejsza dziś kategoria projektów domów w Polsce to domy z piętrem oraz domy z poddaszem użytkowym. Wynika to przede wszystkim z małych metraży dostępnych działek. Na 500 czy 600 metrach kwadratowych optymalny jest dom z dwiema kondygnacjami.
Wśród innych zalet domu z piętrem są również: większa prywatność domowników dzięki podziałowi na dwie kondygnacje czy dodatkowa przestrzeń mieszkalna na tym samym obrysie budynku.
Z kolei domy parterowe zachwycają nowoczesnym i przejrzystym układem pomieszczeń. Duże okna zapewniają doskonały dostęp do światła dziennego. Brak schodów oznacza lepszy komfort życia dla osób starszych i dzieci.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz artykuł: Dom piętrowy czy parterowy? Zalety i wady obu rozwiązań