Szalunki tracone – rozwiązanie popularne na Zachodzie, prawie nieznane w Polsce. Co warto wiedzieć o szalunkach traconych?
Czy czas to pieniądz? Inwestorzy budujący nieruchomości w Polsce doskonale wiedzą, ile prawdy tkwi w tym powiedzeniu. A jednym z rozwiązań, które przyspiesza czas budowy i obniża jej koszty, jest szalunek tracony.
Szalunki, czyli formy do wznoszenia konstrukcji, są powszechnie stosowane przy budowie domów jednorodzinnych oraz innych budynków. Dzieli się je na różne rodzaje. W zależności od potrzeb stosuje się więc szalunki ścienne, fundamentowe, słupowe, szalunki wieńca czy nadproża.
W przypadku tradycyjnego szalowania tymczasową konstrukcję trzeba po zalaniu betonem usunąć. Pozwala tego jednak uniknąć dosyć nowe rozwiązanie – szalunki tracone. Na czym dokładnie polega ten rodzaj szalowania?
Czym różni się szalunek tracony od tradycyjnego szalowania?
Tradycyjny szalunek najczęściej wykonuje się z drewnianych desek. Używa się go do wznoszenia ścian, stropów czy ogrodzeń – pomaga on betonowi się związać, nadaje mu odpowiednią formę i chroni przed wylaniem.
Przygotowanie tradycyjnego szalunku wymaga dużej wiedzy i sporej ilości czasu. Konstrukcję trzeba odpowiednio zamontować, a po wszystkim – zdemontować i wyczyścić deskowanie, jeśli chce się je powtórnie użyć. Prace te wymagają zaangażowania wielu pracowników. Do tego dochodzą takie kwestie jak magazynowanie szalunku, trudny transport z powodu dużej wagi materiałów, a także stosowanie środków, które mają zapobiegać przywieraniu mieszanki do szalunku.
Szalunek tracony to rozwiązanie, które pomaga uniknąć sporej części z tych problemów. Jego istotą jest bowiem to, że elementy go tworzące nie są demontowane, tak jak ma to miejsce w przypadku szalunku tradycyjnego. Zamiast tego stają się częścią betonowej konstrukcji i jednocześnie jej wzmocnieniem oraz ociepleniem.
Szalunki tracone mają również niższą wagę niż te deskowanie – transport i montaż materiałów na budowę staje się więc szybszy i prostszy.
Z czego powstają szalunki tracone?
Materiałem do konstrukcji szalunków traconych są najczęściej prefabrykowane płyty wiórowo-cementowe. To one nadają kształt wlanej do konstrukcji mieszance betonowej. Płyty powstają z cementu, wiórów pochodzących z drewna z drzew iglastych oraz ekologicznych i nieszkodliwych dla zdrowia ludzkiego dodatków.
Materiał, z którego wykonuje się szalunek tracony, jest odporny na szkodliwe warunki atmosferyczne, a także czynniki biologiczne takie jak pleśnienie, grzyby czy ataki szkodników drewna. To również materiał niepalny i wyjątkowo wytrzymały. Jego kolejnym atutem jest mała ilość odpadów budowlanych powstających w trakcie montażu szalunku, co sprawia, że to rozwiązanie przyjazne środowisku.
Jak montuje się szalunki tracone?
Podczas wykonywania szalunku należy ułożyć go na krawędzi muru oraz przymocować poszczególne elementy przy pomocy wkrętów lub pianki montażowej. Szczeliny między szalunkiem a murem także wypełnia się pianką montażową. Do łączenia części wykorzystuje się metalowe łączniki.
Po utwardzeniu pianki montażowej wkłada się do środka zbrojenie i można już przystąpić do zalewania konstrukcji betonem. Całość jest wyjątkowo stabilna, a konstrukcja nie wymaga żadnego wzmocnienia podczas zalewania. Można bez obaw używać buławy wibracyjnej w celu zagęszczenia betonu.
Co więcej, montaż szalunku traconego przebiega bez konieczności stawiania rusztowań. Przyspiesza to szalowanie, a także zwiększa bezpieczeństwo ekipy budowlanej.
Sam montaż szalunku traconego jest prosty i szybki. Może go wykonać jedna osoba, a czas montażu bywa wielokrotnie krótszy niż tradycyjne deskowanie. Szacuje się, że szalunek tracony postawiony w ciągu kilku godzin zastępuje 2–3 dni pracy podczas szalowania przy pomocy tradycyjnych desek.
Jakie są rodzaje szalunków traconych?
Technologia szalunku traconego umożliwia wykonanie wielu różnych konstrukcji z betonu. Można wyróżnić m.in.
- szalunki tracone fundamentu;
- szalunki tracone wieńca, które pozwalają na szybkie i sprawne wykonanie wieńca bez rozkładania rusztowania;
- szalunki tracone nadproża;
- szalunki tracone stropu
Nowoczesnym rozwiązaniem są szalunki tracone Thermo z dodatkowym ociepleniem (styrodur XPS lub styropian EPS). Płyta styropianowa to dodatkowa izolacja budynku oraz sposób na likwidację mostków cieplnych.
Jakie są największe zalety szalunków traconych?
Szalunki tracone ceni się za:
- brak konieczności demontażu szalowania po wylaniu betonu;
- prosty montaż;
- przyspieszenie i ułatwienie procesu szalowania;
- skrócenie czasu stawiania konstrukcji betonowej i całej budowy;
- większe bezpieczeństwo pracowników na budowie;
- dodatkową ochronę konstrukcji betonowej przed wilgocią, zimnem, pleśnią i grzybami;
- dodatkową izolację cieplną i akustyczną;
- zmniejszenie zużycia materiałów oraz narzędzi na budowie;
- ograniczenie ilości odpadów budowlanych.
Szeroką ofertę szalunków traconych znajdziesz w asortymencie TKR. Działamy na rynku od 2014 roku. Jesteśmy pierwszym i największym producentem szalunków traconych w Polsce. Proponujemy nie tylko doskonałe rozwiązanie, lecz także wieloletnie doświadczenie i wiedzę naszych fachowców.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu!