Jak wybudować dom szybko i ekonomicznie? 5 najważniejszych zasad

Marzysz o własnym domu, ale nie chcesz czekać całe lata na przeprowadzkę? Gdzie szukać oszczędności przy budowie? Oto 5 najważniejszych rad, jak tanio i szybko wybudować dom.

Budowa własnego domu to poważna inwestycja, często na całe życie. Oznacza też duże (przy dzisiejszych cenach materiałów budowlanych – nawet bardzo duże) koszty. Jest jednak kilka zasad, które pozytywnie wpłyną na budowlany budżet i pozwolą Ci przyspieszyć prace na budowie.

1. Zacznij od dobrego projektu

To jest ten etap, na którym nie warto oszczędzać. Dobry projekt domu to niższe koszty budowy, a także tańsze utrzymanie budynku i jego użytkowanie w przyszłości. Oznacza również wygodę i komfort domowników.

Na co zwracać szczególną uwagę? Ogromne znaczenie ma bryła budynku. Im prostsza i mniej skomplikowana, tym dom powstanie szybciej i taniej.

Najłatwiejszy do wybudowania jest dom parterowy, z prostym dachem dwuspadowym, bez dodatkowych wykuszy, jaskółek i skomplikowanych konstrukcji dachowych. Może to być np. bardzo modny dziś dom typu stodoła.

Gdy działka jest zbyt mała, by postawić na niej dom parterowy, konieczne może okazać się postawienie domu z poddaszem użytkowym. Choć stropy i schody na piętro to spory wydatek w budżecie, istnieje sporo rozwiązań, które pozwolą usprawnić budowę oraz zmniejszyć jej koszty.

To, z czego zdecydowanie warto zrezygnować, to piwnica. W nowoczesnych domach raczej się już jej nie planuje – piwnica zwiększa koszty, a jej funkcję przejmują inne pomieszczenia, np. spiżarnia przy kuchni. Piwnicy wymagają dziś tylko te domy, które znajdują się na zboczu.

Koszt budowy zwiększa też garaż – lepiej zdecydować się na wiatę lub mniejszy garaż wolnostojący.

2. Mniejszy metraż domu to mniejsze koszty. Teraz i w przyszłości!

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średni metraż nowo wybudowanego domu w Polsce wynosił:

  • 145 m2 w roku 2010;
  • 133 m2 w roku 2017;
  • 131 m2 w roku 2022.

Domy budujemy więc coraz mniejsze, choć i tak zwykle większe niż potrzeby domowników.

Jeśli chcesz zmniejszyć koszty budowy, a także późniejsze koszty użytkowania domu, zdecyduj się na powierzchnię poniżej 100 m2. To metraż wystarczający dla przeciętnej rodziny i dający dużo możliwości projektowych, a jednocześnie generujący spore oszczędności. Mniej zapłacisz za materiały budowlane i wykończeniowe oraz instalacje. Mały dom łatwiej urządzić, a w przyszłości – ogrzać.

Aby w 100 procentach wykorzystać powierzchnię, dodatkowy budżet warto przeznaczyć na dobrego architekta wnętrz, który zaplanuje wnętrza tak, by mniejszy metraż nie był odczuwalny.

3. Jeśli chcesz wprowadzić się szybko, nie wybieraj systemu gospodarczego

Dom możesz budować samodzielnie (systemem gospodarczym) lub zlecając całość budowy ekipie budowlanej. Zwolennicy systemu gospodarczego wskazują na znacznie niższy koszt budowy (zminimalizowanie kosztu robocizny) oraz pełną kontrolę nad postępem prac i jakością robót.

Budowa systemem gospodarczym to jednak propozycja wyłącznie dla osób, które znają się na budownictwie i są w stanie przeznaczyć swój czas na ciągłą pracę przy budowie. Jeśli nie należysz do tego grona – lepiej wybrać sprawdzoną ekipę, która wybuduje dom za Ciebie.

Pamiętaj, że decydując się na firmę budowlaną, podpisujesz umowę, w której wykonawca zobowiązuje się wybudować dom w określonym czasie za określoną cenę. Oznacza to przede wszystkim krótszy czas budowy niż w systemie gospodarczym oraz zminimalizowanie ryzyka „błędów w sztuce”, które mogą się pojawić, gdy za budowę biorą się niedoświadczone osoby.

4. Szukaj oszczędności, ale z rozsądkiem

W trakcie planowania oszczędności pamiętaj, na czym lepiej NIE OSZCZĘDZAĆ. Są to podstawowe materiały budowlane – niezależnie od tego, czy wybierasz drewno, pustaki ceramiczne, bloczki silikatowe itd., powinny być to materiały renomowanych firm, z potwierdzoną wysoką jakością wykonania. To ważne, aby Twój dom w przyszłości był bezpieczny, wygodny do mieszkania i tani w utrzymaniu.

Nie warto oszczędzać również na stolarce okiennej i drzwiowej. Wybieraj rozwiązania jak najbardziej ekologiczne, z niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz z innowacyjnymi technologiami. To oznacza spory wydatek teraz, ale w zamian przed długie lata będziesz cieszyć się niskimi kosztami utrzymania domu.

Sporą dowolność masz jednak w wyborze pokrycia dachowego oraz innych elementów wykończeniowych. Na rynku istnieje sporo tańszych zamienników, np. dla dachówki ceramicznej (dachówki cementowe czy blachodachówki).

Zaplanuj też prace tak, aby dało się rozłożyć wykończenie wnętrz w czasie – to pozycja w budżecie, która w praktyce okazuje się dużo większa, niż szacują to zwykle inwestorzy.

5. Nie bój się nowoczesnych rozwiązań

Budownictwo to dziedzina, która ciągle się zmienia. To, co było dobre 30 czy 15 lat temu, dziś jest już przestarzałe i znaleziono lepsze rozwiązania. Warto więc być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Dobrym przykładem mogą być domy prefabrykowane – bardzo popularne w Europie, a w Polsce ciągle uważane (niesłusznie) za mniej trwałe.

Wiele innowacji widać też w technologiach stosowanych na budowie. Jedną z nich są np. nowoczesne szalunki tracone, które skracają czas budowy i dają konkretne oszczędności w budżecie.

Scroll to Top