5 nowych technologii, które powinieneś znać przy budowie domu

Tradycyjny nie znaczy najlepszy. Nowoczesne technologie sprawiają, że prace budowlane przebiegają szybciej, a budynki stają się coraz bardziej ekologiczne, przyjazne dla zdrowia i tańsze w utrzymaniu. Co warto wiedzieć o nowych technologiach w budownictwie?

Nowoczesne technologie sprawiają, że prace budowlane przebiegają szybciej, a budynki stają się coraz bardziej ekologiczne, przyjazne dla zdrowia i tańsze w utrzymaniu. Co warto wiedzieć o nowych technologiach w budownictwie?

Do niedawna wiele domów w Polsce stawiano w technologii murowanej, a dodatkowo – systemem gospodarczym, czyli wykonując samodzielnie (albo z pomocą rodziny) część prac i wynajmując fachowców tylko do niektórych trudniejszych zadań.

Ten sposób budowania ma sporo zalet, ale i wad, szczególnie jeśli nie jest się ekspertem w branży. Na rynku cały czas pojawiają się innowacyjne rozwiązania, z których chętnie korzystają firmy budowlane. Które z technologii warto wziąć pod uwagę przy budowie domu?

1. Domy ekologiczne i pasywne

Jeśli jesteś inwestorem i planujesz się budować właśnie teraz, wiesz już zapewne, że Twój nowy dom MUSI być energooszczędny. To już obowiązek, który od 2021 roku wymusza Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych.

Oznacza to m.in., że każdy nowo powstający budynek rocznie powinien zużywać mniej niż 70 kWh/m2. Maksymalna przenikalność cieplna ścian to 0,20 W/m2K, dachów, stropodachów i stropów – 0,15 W/m2K, a okien – 0,9 W/m2K.

Co to oznacza? Że nowe domy muszą być szczelne i ciepłe. Nawet bardzo ciepłe. Ma to zmniejszyć pobór energii do ich ogrzania i sprawić, by mniej oddziaływały na środowisko.

Dom energooszczędny to już zatem standard. Warto jednak pójść o krok dalej i pomyśleć o domu pasywnym. Choć na starcie jego wybudowanie kosztuje więcej, dom będzie tani w późniejszym użytkowaniu i niezależny energetycznie.

Czym jest dom pasywny? Podczas gdy „tradycyjny” dom zużywa ok. 110–120 kWh/m2 energii rocznie, a energooszczędny – do 70 kWh/m2, dom pasywny zużywa rekordowo mało energii – od 1 do 15 kWh/m2 (jest to tzw. standard NF15).

Dom pasywny pozwala więc niemal uniezależnić się od wzrastających cen energii i opału, a także od niepewnych dostawców.

Jak go wybudować? Kluczowe tu są:

  • wysoka izolacyjność przegród zewnętrznych i brak mostków cieplnych;
  • stolarka okienna i drzwiowa o wyjątkowo niskim współczynniku przenikania ciepła;
  • wykorzystanie energii słonecznej do zasilania urządzeń, ogrzewania i oświetlenia;
  • odzyskiwanie ciepła z wentylacji, czyli rekuperacja;
  • właściwe wykorzystanie dostępu do światła dziennego, zwarta bryła, zieleń wokół domu itd.

2. Nowoczesne dachy fotowoltaiczne i solarne

Jednym ze sposobów na niskoenergetyczny dom jest wyposażenie go w instalacje do samodzielnego wytwarzania energii. Panele fotowoltaiczne nikogo już nie zaskakują. Nowoczesne rozwiązania idą o krok dalej.

Warto zwrócić uwagę na tzw. dach solarny. Łączy on w sobie szczelne i bezpieczne pokrycie dachu z funkcją fotowoltaiczną. Otrzymujesz więc dwa w jednym!

Kolejnym atutem jest minimalistyczny wygląd dachu – bez widocznych ramek i ścieżek, typowych dla „tradycyjnej” fotowoltaiki. Co więcej, nie obciążasz elementów konstrukcyjnych więźby dachowej instalacją fotowoltaiczną, ponieważ panele nie leżą na pokryciu, ale je zastępują.

3. Nowe technologie na budowie – szalunki tracone

Jeśli planujesz budować dom w technologii murowanej oraz jeśli chcesz wznosić dowolną konstrukcję betonową, potrzebujesz szalunków. Te tradycyjne wykonuje się przy pomocy deskowania. Po zakończeniu prac deski trzeba usunąć, co oznacza dodatkową pracę dla ekipy budowlanej oraz konieczność składowania i transportu desek.

Nowoczesnym rozwiązaniem, które pozwala zmniejszyć koszty budowy, a także oszczędzić czas, są szalunki tracone oferowane przez TKR. Wykonuje się je z prefabrykowanej płyty cementowo-wiórowej o doskonałych właściwościach (trwała, odporna na szkodniki i wilgoć, niepalna).

Najważniejszy atut tego typu szalunków to brak konieczności ich demontażu po zakończeniu prac. Pozwala to oszczędzić czas i budżet, usprawnić pracę ekipy oraz zwiększyć jej bezpieczeństwo.

Dodatkowo szalunek tracony pozostaje elementem konstrukcji, stając się izolacją budynku. Poprawia to jego parametry w zakresie energooszczędności.

4. Keramzytobeton

Wśród materiałów budowlanych coraz większą popularnością cieszy się keramzytobeton. Polubili go zwłaszcza inwestorzy oraz wykonawcy nowoczesnych domów pasywnych i energooszczędnych.

Bloczki keramzytobetonowe powstają poprzez dodanie do mieszanki betonowej drobnego keramzytu. Dzięki temu bloczki są lekkie, a przy tym – odporne na ściskanie. Wyróżniają się dobrą izolacją termiczną i akustyczną oraz podwyższoną odpornością na wilgoć.

5. Domy modułowe

Wśród innowacyjnych technologii wykorzystywanych w budownictwie nie warto zapominać o budynkach modułowych. Choć Polsce to ciągle raczej nowinka i ciekawostka, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym, rynek ten ciągle rośnie.

Domy modułowe niemal w całości powstają w fabryce. Na plac budowy przyjeżdżają w postaci gotowych modułów, składających się z wykończonych już ścian, stropów, ścianek wewnętrznych z wbudowanymi oknami czy instalacjami.

Całość montuje się na przygotowanych wcześniej fundamentach, a następnie wykańcza na miejscu. Cały montaż i wykończenie budynku w technologii modułowej zajmuje do 90 dni. Jest to więc najszybszy sposób na postawienie domu.

Scroll to Top