Dom piętrowy czy parterowy? Zalety i wady obu rozwiązań

Każdy, kto planuje budowę domu, stanie przed tym dylematem – wybrać projekt domu parterowego czy wariant z piętrem? Przedstawiamy zalety i wady każdego z tych rozwiązań. 

Dom piętrowy, a może parterowy? A jeśli parterowy – to z poddaszem użytkowym, tylko ze strychem czy też w ogóle bez tych rozwiązań? Te pytania spędzają sen z powiek niejednemu inwestorowi. Zanim podejmiesz decyzję, warto poznać atuty i ograniczenia różnych typów domów.

Dom piętrowy, dom parterowy, a może dom z poddaszem? 

Domy piętrowe to ciągle popularna kategoria domów jednorodzinnych. Mówiąc o domu piętrowym, architekci zwykle mają na myśli budynek, w którym oprócz parteru znajduje się pełnoprawne piętro, bez skosów utrudniających zagospodarowanie tej przestrzeni. Nad piętrem może ewentualnie mieścić się strych pełniący funkcję poddasza mieszkalnego. 

Domy, w których od razu nad parterem znajduje się ograniczona skosami przestrzeń mieszkalna, to domy parterowe z poddaszem użytkowym. Można jednak uprościć sprawę i przyjąć, że dom piętrowy od domu parterowego odróżnia po prostu… obecność schodów.

Dom parterowy będzie więc takim budynkiem, w którym do wszystkich pomieszczeń dostaniemy się bez konieczności pokonywania schodów. 

Jakie są zalety domu parterowego? 

Domy z piętrem oraz domy z poddaszem użytkowym to dziś zdecydowanie najpopularniejsza kategoria domów. Przyczyna jest prosta – taki dom można postawić na niewielkiej działce, a jak wiadomo, ceny działek rosną dziś bardzo dynamicznie. Dzięki dodatkowej przestrzeni na pełnym piętrze lub na poddaszu użytkowym budynek będzie miał większy metraż. Co więcej, da się go wybudować nawet na nietypowej działce – np. wąskiej czy z dużym spadkiem terenu. 

Kolejna zaleta domów piętrowych i tych z poddaszem to możliwość łatwego wydzielenia różnych stref funkcjonalnych. Pomieszczenia na górze najczęściej bywają strefą prywatną i mieszczą sypialnie, pokoje dziecięce oraz łazienki. Pomieszczenia na dole zwykle pełnią funkcję części dziennej i ogólnodostępnej.

Z tego samego powodu domy piętrowe czy te z poddaszem to w większości domy dla rodzin z dziećmi bądź domy wielopokoleniowe. Łatwo można podzielić je na odrębne części, a także zmodyfikować, by zmieniły się w dwa oddzielne mieszkania dla dwóch pokoleń. 

Wady domu piętrowego 

Dom z piętrem nie jest jednak pozbawiony pewnych ograniczeń. Jego budowa zwykle okazuje się droższa i trwa dłużej. Główna przyczyna to większy metraż – domy z piętrem najczęściej mają ok. 150 mkw powierzchni, co oznacza konieczność zakupu większej ilości materiałów i wykończenia dodatkowych metrów. Kosztowne jest też przystosowanie poddasza do celów mieszkalnych: docieplenie, wykończenie ścian i podłóg, montaż okien dachowych. 

Aby te ograniczenia były mniej dotkliwe, warto szukać dodatkowych oszczędności. Czas i pieniądze mogą zostać zredukowane przez nowoczesne technologie budowlane, a wśród nich np. szalunki tracone TKR. To rozwiązanie skraca czas budowy oraz zmniejsza jej koszt, ponieważ szalunków nie trzeba demontować po ich wykorzystaniu. Zamiast tego stają się częścią konstrukcji domu, poprawiając dodatkowo parametry w zakresie termoizolacji budynku.

Zobacz więcej: Czym są szalunki tracone TKR? 

Dom parterowy – najważniejsze zalety 

Domy parterowe mają swoich miłośników i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Jeden z największych atutów takiego rozwiązania to lepsza dostępność domowych pomieszczeń i brak barier architektonicznych. Ułatwia to życie osobom starszym i rodzinom z dziećmi. Dom parterowy lepiej wpisuje się też w nowe trendy architektoniczne, w których dom ma dziś służyć do wypoczynku i spędzania wspólnego czasu.

Takie konstrukcje łatwiej wpisać w otaczającą przyrodę. Można zainwestować w duże przeszklenia czy też całą szklaną elewację (np. ogrodową). Duże możliwości dają tarasy, dostępne dzięki bezprogowym drzwiom i przesuwnym systemom tarasowym. Dzięki temu parterowy dom często dosłownie łączy się z ogrodem, wnika on do jego środka, a taras w cieplejszych porach roku staje się drugim zielonym salonem. 

Popularnym, choć kosztownym, rozwiązaniem stają się dziś też nowoczesne stodoły. W tego typu domu rezygnuje się często (całkowicie lub częściowo) z poddasza użytkowego, stawiając w to miejsce na dwu- lub trzykondygnacyjny reprezentacyjny salon z przeszkleniami od podłogi do sufitu. 

Jakie wady ma dom parterowy? 

Ten typ domu nie jest pozbawiony wad. Największe ograniczenie to konieczność posiadania dużej działki, jeśli myślisz o domu parterowym o metrażu porównywalnym do domu piętrowego. Parterówka po prostu zajmuje dużo miejsca, a do tego działka powinna być płaska i raczej bardziej kwadratowa niż wąska. Wyjątkiem są domy parterowe o małym metrażu, do 75 mkw. Tutaj możliwości posadowienia budynku na mniejszej czy węższej działce stają się zdecydowanie większe.

Dom parterowy najlepiej wygląda na dużej działce z ogrodem – tam, gdzie da się zapewnić atrakcyjne widokowo otwarcia. Stawianie go na ciasnej działce bez widoków mija się niestety z celem. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na dom z piętrem lub z poddaszem użytkowym.

Decydując się na dom piętrowy, trzeba też wziąć pod uwagę, że sąsiedzi z pobliskich posesji i piętrowych domów mogą mieć łatwy wgląd na to, co dzieje się za Twoim płotem. 

Scroll to Top