Dom to inwestycja, w którą włożyć trzeba bardzo wiele – czasu, środków finansowych, a często także własnych nerwów. Wiele osób buduje dom tylko raz w życiu. Z myślą o nich przygotowaliśmy listę błędów, które początkujący inwestorzy popełniają najczęściej, aby mogli ich uniknąć.
Pierwszy dom dla wroga? Niekoniecznie!
Znasz powiedzenie, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie? Nie da się ukryć, że przy budowie domu łatwo popełnić wiele pomyłek. Przy tak kosztownym projekcie, jakim jest własny dom, mogą one potem prześladować Cię latami.
Czy da się nie popełnić błędów, gdy jest się początkującym inwestorem? Na pewno można zminimalizować ich ryzyko. Oto lista pomyłek, na które szczególnie narażeni są budujący własny dom.
Błąd 1. Zły dobór fachowców
To strategiczna decyzja przy budowie każdego domu. Kto zajmie się wykonaniem poszczególnych etapów budowy? Uważać muszą zwłaszcza ci, którzy decydują się na budowę systemem gospodarczym, a nie zleconym, i ci, którzy każdy etap oddają w ręce innych specjalistów.
Najgorszy możliwy wybór to poszukiwanie przypadkowych ekip wykonawczych, które akurat mają wolne terminy. Pamiętaj – dobrzy eksperci od budowy nie mają szybko wolnych terminów. Trzeba na nich czekać. I warto – bo różnica w jakości świadczonych usług może się okazać kolosalna.
Dokładnie sprawdzaj kompetencje wszystkich fachowców. Proś o przykłady realizacji i referencje. Odezwij się do wcześniejszych klientów firmy i zapytaj o rzetelną opinię. Nie szukaj fachowców „z łapanki” – lepiej poczekać, niż oddać dom w nieodpowiednie ręce.
Błąd 2. Niewłaściwie skonstruowana umowa lub jej BRAK
Z każdym fachowcem, który pracuje przy budowie Twojego domu, podpisz umowę. To ona jest podstawą do ewentualnych roszczeń czy reklamacji. W umowie koniecznie powinny się znaleźć: precyzyjnie określony przedmiot i zakres zlecenia, terminarz i koszt wykonania – poszczególnych etapów i łączny.
Błąd 3. Wprowadzenie poprawek niezgodnych z projektem
To duża pokusa, zarówno ze strony inwestorów, jak i wykonawców. Wprowadzanie nieautoryzowanych poprawek to jednak bardzo duży błąd, którego skutkiem są nie tylko późniejsza odpowiedzialność prawna, lecz także możliwe zagrożenie dla stabilności budynku.
Projekty domów są chronione prawem autorskim. Nie możesz więc wprowadzać w nich dowolnych poprawek na własną rękę. Dotyczy to przede wszystkim tzw. projektów gotowych, które ewentualnie architekt dostosowuje do specyfiki działki czy wymagań inwestora. Każdy taki projekt zawiera zakres niewielkich zmian, które można wprowadzać bez zgody autora. Wszystkie pozostałe – tylko po jego akceptacji.
Zmiany tzw. nieistotne może wprowadzić do dziennika budowy jej kierownik. Będą to modyfikacje, które nie wpływają na wymiary budynku oraz jego konstrukcję. Natomiast zmiany istotne może nanieść tylko autor projektu. Trzeba je też zgłosić do odpowiednich organów administracji i poczekać na ich zatwierdzenie.
Błąd 4. Nieodpowiednie fundamenty
Fundament, jak sama nazwa wskazuje, to najważniejszy element konstrukcji budynku. Źle wykonane fundamenty zagrażają bezpieczeństwu jego użytkowników. Dlatego warto szczególnie zwrócić uwagę na błędy na tym podstawowym etapie budowy. Ich skutki to pękanie ścian czy stropów, zalewanie piwnic czy niższych części budynku i problemy z wykonaniem kolejnych etapów.
Jak temu zapobiec? Starannie zaplanuj ten aspekt budowy i dobierz odpowiednich fachowców. To właśnie doświadczenie ekipy wykonawczej ma tu największe znaczenie.
Są także sposoby, które ułatwią pracę ekipie budowlanej i zmniejszą ryzyko błędów przy stawianiu fundamentów. Należą do nich np. szalunki tracone. Największe wady tradycyjnego szalowania to konieczność demontażu szalunku, co zajmuje sporo czasu (i w efekcie opóźnia dalsze prace) oraz mała trwałość deskowania, które trzeba dodatkowo wzmacniać podczas zalewania betonem.
Technologia szalunków traconych całkowicie zmienia zasady gry. Nie trzeba ich bowiem usuwać – stają się elementem konstrukcji, który zapewnia dodatkową warstwę izolacyjną. Co więcej, szalunki tracone są lekkie, a jednocześnie trwałe, co ułatwia transport i zmniejsza ryzyko ewentualnych pomyłek na placu budowy.
Błąd 5. Mostki termiczne
Mostki termiczne to miejsca, przez które budynek traci ciepło. Mogą to być przewiercone fragmenty ściany lub dachu, miejsca na śruby czy instalacje. Najczęściej mamy jednak do czynienia z mostkami termicznymi:
- przy połączeniu stropu ze ścianą zewnętrzną;
- przy połączeniu dachu ze ścianą;
- w okolicy komina;
- przy nadprożach.
Inne „popularne” miejsca występowania mostków termicznych to okolice okien i drzwi, połączenia balkonu ze stropem, fundamenty czy ściany piwnic.
Dlaczego mostki termiczne są takim problemem? To właśnie one windują Twoje rachunki za ogrzewanie. One wyziębiają dom i zwiększają ryzyko występowania pleśni, a także zmniejszają komfort domowników.
Jakie są powody powstawania mostków termicznych? To wybór nieodpowiednich materiałów oraz błędy ze strony ekipy budowlanej.
Co zrobić, aby uniknąć takich strat ciepła? Po pierwsze cofnij się do punktu 1. i wybierz dobrych fachowców, którzy wiedzą, jak budować, by nie występowały mostki cieplne. Dotyczy to też np. firm montażowych od stolarki okiennej i drzwiowej. Kluczowa będzie także profesjonalna analiza domu pod kątem występowania mostków cieplnych. Zdecydowanie zawsze warto ją zlecić.