Dlaczego warto stosować szalunki tracone? Najważniejsze zalety tego rozwiązania

Szalunki tracone to innowacyjna technologia, która przyspiesza czas budowy domu i obniża jej koszty. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu i jak je stosować? Sprawdź wskazówki. 

Szalunki tracone od dawna cieszą się dużą popularnością w krajach Europy Zachodniej. W Polsce nadal rzadko korzysta się z tej technologii. A tymczasem dzięki niej dom wybudujesz szybciej i sprawniej, zmniejszy się ryzyko popełnienia błędów, a budynek będzie lepiej zaizolowany termicznie. 

Każdy dom potrzebuje szalunku. To, jaki wybierzesz, ma duże znaczenie

Szalunek to rodzaj formy do wznoszenia konstrukcji. Wykorzystuje się go przy budowie domów jednorodzinnych i innych budynków. Zadanie szalunku to ukształtowanie oraz podtrzymanie konstrukcji wykonanej z betonu. Na budowie spotkasz się więc z szalunkami fundamentowymi, ściennymi, słupowymi, stropowymi, szalunkami wieńca i nadproża. 

Tradycyjne szalunki wykonuje się najczęściej z drewnianych desek. Drewnianą formę zalewa się betonem, a po zastygnięciu usuwa, co wymaga sporej uwagi oraz dodatkowego czasu pracy ze strony ekipy budowlanej. 

I tu z gotowym rozwiązaniem przychodzi technologia szalunków traconych. Nie trzeba ich zdejmować po zakończeniu prac – zamiast tego szalunek staje się elementem konstrukcji, który ją wzmacnia i dodatkowo izoluje termicznie. 

Jakie są różnice pomiędzy tradycyjnym szalowaniem a szalunkiem traconym?

Można zapytać: co jest złego w tradycyjnych drewnianych szalunkach, które stosuje się przecież od wielu lat? Problem w tym, że przygotowanie standardowego szalowania wymaga sporej wprawy, doświadczenia oraz czasu. Ekipa budowlana musi wiedzieć, jak zamontować i zdemontować deskowanie. Niezbędne jest też dokładne czyszczenie desek, aby szalunku można było ponownie użyć. 

Każda z tych prac wymaga zaangażowania fachowców, dodatkowego czasu ich pracy, uważności i sporej porcji wiedzy. Gdy któregoś z tych elementów zabraknie i przy wykonywaniu lub zdejmowaniu szalunków zostanie popełniony błąd, skutki mogą być opłakane. 

Co więcej, tradycyjne szalunki są ciężkie. Trzeba więc doliczyć dodatkowe koszty związane z magazynowaniem szalowania czy jego transportem. 

Sporej części tych problemów pozwala uniknąć szalunek tracony. Elementów, które się na niego składają, nie trzeba demontować. Zamiast tego stają się częścią betonowej konstrukcji. Pozwala to oszczędzić czas oraz uniknąć ewentualnych błędów przy zdejmowaniu szalunku. 

Warto też dodać, że nowoczesne szalunki tracone są lżejsze niż tradycyjne deski. Transport jest więc łatwiejszy, a montaż – szybki i prosty. 

Z czego są wykonane szalunki tracone? To materiał ekologiczny i trwalszy niż drewno

Szalunki tracone, np. takie jak proponuje firma TKR Szalunki Tracone, wykonuje się z prefabrykowanych płyt wiórowo-cementowych. Płyty z kolei produkuje się z cementu, wiórów z drewna drzew iglastych oraz wzmacniających całość dodatków, które są nieszkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

Dzięki innowacyjnemu składowi płyty szalunki tracone mają rewelacyjne właściwości. Sytuują je one zdecydowanie wyżej niż drewno. Szalunki tracone są, w przeciwieństwie do drewnianych desek, odporne na trudne warunki atmosferyczne, w tym na wilgoć czy promieniowanie UV. Niestraszne im grzyby, pleśń i ataki szkodników drewna. 

Konstrukcja wykonana z szalunków traconych jest też odporna na ogień oraz bardzo wytrzymała. Ekologiczny sposób produkcji sprawia, że przy ich wytwarzaniu powstaje mało odpadów. Jest to więc także rozwiązanie przyjazne środowisku. 

Jak powstają szalunki tracone? Montaż jest bardzo prosty!

Wykonanie konstrukcji szalunku traconego jest proste i szybkie. Montażem może się zająć jedna osoba. Kilka godzin pracy przy szalunku traconym pozwoli zbudować szalowanie, na które przy tradycyjnych deskach potrzebowano by nawet 3 dni!

Czy wiesz, że do montażu szalunku traconego nie potrzebujesz rusztowań? To kolejna oszczędność cennego czasu na budowie oraz większe bezpieczeństwo ekipy budowlanej. 

Jak montuje się szalunki tracone? Układa się je na krawędzi muru i przymocowuje przy pomocy wkrętów lub pianki montażowej. Pianką wypełnić trzeba także szczeliny między murem a szalunkiem. Poszczególne elementy konstrukcji łączą metalowe łączniki. 

Gdy pianka montażowa stwardnieje, do środka szalunku wkłada się zbrojenie. Tak przygotowaną konstrukcję można już zalewać betonem. 

Efekt? Stabilna konstrukcja, która nie wymaga żadnego wzmocnienia podczas zalewania. Co ważne, w przypadku szalunków traconych można bez obaw używać buławy wibracyjnej do zagęszczenia betonu. 

Jakie są największe zalety szalunków traconych?

Rozwiązanie to ma wiele atutów. Wśród nich najważniejsze to:

  • brak demontażu szalowania po wylaniu i zastygnięciu betonu, co przyspiesza prace budowlane i generuje oszczędności;
  • ułatwienie i skrócenie czasu szalowania;
  • krótszy czas stawiania konstrukcji betonowej budynku;
  • większe bezpieczeństwo na budowie dzięki rezygnacji z rusztowań;
  • prosty montaż dostępny dla jednej osoby, a także zmniejszenie zużycia materiałów i narzędzi;
  • dodatkowa ochrona konstrukcji betonowej – szalunek zostaje i tworzy izolację cieplną oraz akustyczną budynku;
  • mniejsza ilość odpadów budowlanych, co dodatkowo zmniejsza koszty i sprawia, że budowa jest bardziej ekologiczna.

Gdzie szukać solidnych szalunków traconych? Szeroką ofertą tych rozwiązań dysponuje TKR. Firma działa na rynku od 2014 roku. Jest pierwszym i największym producentem szalunków traconych w Polsce, z doświadczoną ekipą fachowców oraz rozwiązaniami dopasowanymi do potrzeb różnych projektów: od domów jednorodzinnych po duże kubaturowo obiekty.

Scroll to Top