Czym jest nowoczesna stodoła? Taki dom jest teraz bardzo modny!

Dom typu nowoczesna stodoła czerpie z tradycyjnej architektury, ale jest pełen współczesnych technologii. Czym się wyróżniają domy aranżowane na stodołę? Wyjaśniamy!

Domy w typie nowoczesnej stodoły zdobyły w ostatnich latach sporą popularność. Dobrze wpisują się w krajobraz, są więc chętnie wybierane na działki za miastem w atrakcyjnych widokowo lokalizacjach. Jednak dom w stylu stodoły można śmiało postawić także na miejskiej działce. Co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu? 

Czym jest dom typu stodoła?

Jak sama nazwa mówi, dom w typie nowoczesnej stodoły nawiązuje bryłą do dawnego wiejskiego budownictwa. Jest więc prostą bryłą, najczęściej opartą na planie prostokąta. 

Jakie są najważniejsze cechy domu w stylu stodoły?

  • prosty dwuspadowy dach pozbawiony okapu;
  • przeszklona całkowicie lub częściowo elewacja (najczęściej ta, która wychodzi na ogród);
  • prosta, minimalistyczna bryła bez żadnych zdobień i zbędnych detali architektonicznych;
  • wykorzystanie materiałów naturalnych – drewna czy kamienia;
  • przestronny układ wnętrz z otwartym planem i bez niepotrzebnych podziałów;
  • często w wersji bez poddasza użytkowego i z salonem, który otwiera się na dwie kondygnacje.

Jakie są zalety domu typu nowoczesna stodoła? 

Skąd tak duża popularność domów w stylu stodoły? Moda na takie rozwiązania przyszła do nas z krajów skandynawskich, gdzie podobna architektura nawiązująca do tradycyjnych wiejskich budynków gospodarczych cieszy się dużym powodzeniem. 

Dom typu stodoła ma jednak także wiele zalet związanych z jego użytkowaniem. Prosta bryła i dwuspadowy dach to gotowy przepis na dom energooszczędny. Dlatego taki projekt wybierają najchętniej inwestorzy budujący domy niskoenergetyczne czy pasywne.

Im bardziej zwarta bryła, tym łatwiej spełnić wyśrubowane parametry energetyczne domu. Z kolei im mniej dekoracyjnych detali na dachu czy elewacji, tym mniejsze ryzyko, że powstaną mostki termiczne, przez które budynek będzie tracić ciepło. 

Kolejną zaletę domu w typie stodoły odczujesz w portfelu. Im prostszy projekt, tym koszty realizacji inwestycji będą niższe. Skraca się również czas budowy. 

Czy oznacza to, że dom stylizowany na stodołę jest tańszy niż standardowy? Niekoniecznie – wszystko zależy od użytych materiałów i technologii. Przyszli właściciele domów w typie stodoły często inwestują w nowoczesne rozwiązania, które zwiększają koszt samej budowy, ale zaprocentują dużymi oszczędnościami w przyszłości. 

Do takich technologii należą wentylacja z odzyskiem ciepła, wysokiej klasy materiały budowlane czy stolarka okienna i drzwiowa wyróżniająca się ponadprzeciętnie niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Każdy z tych elementów to dodatkowy koszt w budowlanym budżecie, ale też inwestycja w tani i samowystarczalny dom na lata. 

Budując dom w typie stodoły, możesz jednak liczyć, że oszczędzisz na takich kosztach jak konstrukcja dachu i jego pokrycie (prosty, dwuspadowy dach) oraz ilość materiałów budowlanych (zwarta bryła i niewielki metraż). Jeśli dodatkowo uwzględnisz takie nowoczesne rozwiązania jak szalunki tracone zamiast tradycyjnego deskowania, kolejne oszczędności masz „w kieszeni”. 

Dom w typie stodoły – dobry pomysł na niewielką działkę

Dzięki swojej zwartej i prostej bryle na planie prostokąta dom w stylu nowoczesnej stodoły to częsty wybór na niewielkie działki. Dużą zaletą takiego projektu domu jest też to, że doskonale wpisuje się w wąskie parcele. 

Jeśli więc posiadasz niewielką lub długą, ale wąską działkę, a do tego podobają Ci się prostota i nowoczesne rozwiązania, dom w typie stodoły to pomysł, który może się okazać dla Ciebie idealnym wyborem. 

Dom typu nowoczesna stodoła otwiera się na przyrodę

Powodem, dla którego tak wiele osób decyduje się dziś na budowę domu w typie nowoczesnej stodoły, jest też fakt, że to projekt jak żaden inny otwarty na ogród i widok zewnętrzny. 

Dzięki przeszklonej elewacji możesz podziwiać przyrodę na co dzień. Ogród dosłownie „wchodzi” tu do środka domu. Efekt ten podkreśla jeszcze to, że z salonu najczęściej wychodzi się wprost na niski taras. Latem wystarczy odsunąć przeszklone drzwi tarasowe, a wnętrze staje się połączone z ogrodem.

Taras jest wtedy dodatkowym zielonym salonem, z czego chętnie korzystają i domownicy, i zaproszeni przez nich goście. 

Duże przeszklenia mają jeszcze jeden ważny atut. Sytuuje się je najczęściej od strony południowej. W ten sposób maksymalizują zyski z pozyskanej energii słonecznej. Pozwala to ograniczyć koszty ogrzewania, co ma ogromne znaczenie szczególnie wtedy, gdy planujesz wybudować dom w standardzie pasywnym. 

Planujesz budowę domu? Dowiedz się, czy lepiej wybrać dom piętrowy, czy parterowy!

Stodoły dają duże możliwości aranżacyjne

Projekt domu typu nowoczesna stodoła wyróżniają wnętrza z otwartym planem. Część dzienna tworzy tu jedną przestronną całość razem z kuchnią, jadalnią czy holem. 

Taki układ znacznie zwiększa możliwości nowoczesnej aranżacji wnętrza. Co powiesz na efektowną otwartą kuchnię z wyspą, idealną do wspólnego spędzania czasu i gotowania? A do tego salon połączony z elegancką jadalnią, gdzie wypoczniesz czy popracujesz zdalnie? Dom w typie stodoły można urządzić funkcjonalnie i bardzo modnie!

Scroll to Top