Murowany czy drewniany – jaki projekt domu wybrać? Zalety i wady obu rozwiązań

Dom murowany czy drewniany? Wybór technologii budowy to nie tylko kwestia estetyki. Materiał ma także wpływ na czas powstawania budynku, koszty i parametry – jak akustyka czy termoizolacja. Przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań. 

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, polscy inwestorzy zaczynają rocznie budowę ok. 70 tys. domów (dane GUS za 2023 r.). Zdecydowana większość z nich powstaje w tradycyjnej technologii murowanej. Domy drewniane (najczęściej w technologii szkieletowej) to ciągle mniejszość, choć z roku na rok zyskująca na znaczeniu.

Jaki dom wybrać? Nie brakuje zwolenników jednej i drugiej opcji. Inwestorzy przekonani do domów murowanych wskazują trwałość, energooszczędność i dużą elastyczność takiego projektu. Miłośnicy „szkieletów” wymieniają szybszy czas budowy, ekologię oraz oszczędności. Którzy mają rację? Jak zawsze – to zależy. Sprawdźmy to!

Zalety domów murowanych

Domy murowane mają w Polsce długą tradycję, począwszy od dworków po „kostki” rodem z PRL-u. Także i dziś nie brakuje nowoczesnych projektów domów z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych, silikatu czy keramzytobetonu, czyli materiałów, które można określić jako te służące do budowy domu murowanego.

Co przemawia za technologią domu murowanego?

  • trwałość na pokolenia, sięgająca nawet 100 i więcej lat, a także odporność na trudne warunki atmosferyczne, wodę czy ogień;
  • możliwość rozłożenia budowy na wiele etapów, co pozwala na budowę tzw. systemem gospodarczym;
  • wysokie parametry w zakresie termoizolacyjności, choć zależy to od jakości zastosowanych materiałów – mury doskonale izolują termicznie, zapewniając przyjemny chłód latem i ciepło zimą;
  • duża energooszczędność, także w standardzie domu pasywnego, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie;
  • dobra akustyka – komfort i cisza w domu;
  • brak konieczności konserwacji ani zabiegów ochronnych w przypadku zastosowanych materiałów budowlanych;
  • duża dostępność fachowców ze względu na popularność tej technologii budowy domu – bez problemu znajdziesz doświadczoną ekipę budowlaną do realizacji projektu;
  • elastyczny budżet – dostępne są projekty domów z różnych segmentów cenowych, w tym także ekonomiczne. 

Czy domy murowane mają wady?  

Największym wyzwaniem w przypadku tej technologii jest dosyć długi czas budowy domu murowanego. Wynika to z konieczności zachowania przerw technologicznych i sezonowości niektórych prac.

Warto jednak wiedzieć, że można przyspieszyć czas budowy domu murowanego, stosując nowoczesne technologie. Jedną z nich są szalunki tracone TKR, które skracają czas inwestycji, a do tego zmniejszają koszty budowy i ułatwiają pracę ekipie wykonawczej. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o szalunkach traconych oferowanych przez naszą firmę, zajrzyj do tego artykułu: Dlaczego warto stosować szalunki tracone? Najważniejsze zalety tego rozwiązania

Pewną niedogodnością może być też fakt, że ściany w domach murowanych są zwykle grubsze niż w innych konstrukcjach. Choć zasadniczo to atut, może on oznaczać także mniejszą powierzchnię użytkową domu.

Domy drewniane – jakie technologie masz do wyboru?

Jak powstają dziś domy drewniane? Najpopularniejszą technologią jest drewniane budownictwo szkieletowe. Przyszło ono do nas ze Skandynawii i zastąpiło znane z wcześniejszych lat tzw. domki kanadyjskie. Konstrukcja domu opiera się tu na drewnianym szkielecie, który wypełnia się materiałami izolacyjnymi.

Drewnianą technologią, która szybko zyskuje popularność, są też domy prefabrykowane. Gotowe elementy domu (moduły) produkuje się tu w fabryce, a na placu budowy składa się je w całość trochę tak jak dziecięce klocki. 

Na terenach podgórskich z kolei dominują tradycyjne domy z bali, np. stawiane w technologii zrębowej. Solidne drewniane bale układa się w niej na tzw. zrąb, mocując do siebie często bez użycia gwoździ, za pomocą tradycyjnych metod. 

Jakie zalety mają domy z drewna? 

Choć zależy to od wybranej technologii, zaletą domów drewnianych (zwłaszcza szkieletowych i modułowych) jest szybki czas budowy. Może on skrócić się nawet do 3 miesięcy.

Kolejny atut to niepowtarzalny, naturalny charakter drewna. To materiał ekologiczny, odnawialny i zdrowy. Drewno doskonale reguluje wilgotność oraz temperaturę, a w pomieszczeniach panuje dobry mikroklimat. Z ekologią współgra także fakt, że drewno jako materiał budowlany używane jest od setek, a nawet tysięcy lat. Doceniają je szczególnie zwolennicy zrównoważonego rozwoju i tradycyjnych technologii budowlanych.

Jakie wady mają drewniane domy?

W porównaniu z domami murowanymi domy drewniane są mniej trwałe. Wiele zależy oczywiście od jakości zastosowanych materiałów. Drewno będzie jednak zawsze podatne na działanie czynników biologicznych (grzyby, owady), wilgoci, promieni UV i ognia. Jest także wrażliwsze na warunki użytkowanie. O drewniane ściany i inne elementy konstrukcyjne należy więc bardzo dbać.

Wysokie koszty budowy – choć mówi się czasem, że domy z drewna buduje się taniej niż murowane, to w rzeczywistości przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych koszt domu drewnianego jest porównywalny, a nawet wyższy od domu murowanego. 

Drewniane elementy konstrukcyjne wymagają impregnacji oraz regularnej renowacji. Domy drewniane potrzebują również odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych, co może zwiększyć koszty budowy.

Scroll to Top